Studio BNP استودیو بهنمای پخش
تولید محتوا، دانلود، نرم‌افزار، بازی و..
: : : :
درباره ما
موضوعات مطالب
آموزشی
دانلود
اندروید
ویندوز و سیستم عامل
نرم افزار
بازی
سخت افزار
درسی
اینترنت
کد ابزار
خبر روز
حل مشکلات
درباره اشخاص
دانلود آوا
آرشیو مطالب
آمار و امكانات
» افراد آنلاین : 1
» بازدید امروز : 25
» بازدید دیروز : 35
» هفته گذشته : 89
» ماه گذشته : 3732
» سال گذشته : 17739
» کل بازدید : 129799
» کل مطالب : 40
» نظرات : 0
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
پشتیبانی قالب
تبلیغات  چیز هایی(یا کمیت هایی) به واحدی برای اندازه گیری، نیاز دارند، مثلا واحد طول متر است و واحد مایعات لیتر، واحد حافظه های رایانه ای هم بایت میباشد. همان طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید واحد های فرعی به همراه علامت های اختصاری (حروف انگلیسی) موجود است بنابر عکس بالا بایت را با حرف "b" نشان میدهند

درعکس زیر نیز می توانید اندازه ی واحد هارا باهم قیاس کنید.در دنیای امروزی یک بایت به معنای هیچ است پس بنابراین حافظه های کامپیوتری باید چیزی بیش از یک بایت حجم داشته باشند.
  چندین نوع حافظه داریم مانند هارد که حافظه اصلی یا دائمی یک رایانه میباشد این نوع حافظه ها اطلاعات برروی آن ها ثبت و حذف میشود و در صورتی که هارد هیچ برقی نداشته باشد اطلاعات بر روی آن باقی میماند بر روی هارد هیچ اطلاعاتی به صورت همیشگی حذف نمیشود مگر آن که مکان بایت های آن جایگزین شود.
   حافظه بعدی حافظه های رَم "Ram" یا حافظه ی موقت است ولی بر خلاف اسمش هر رایانه ای به آن نیاز دارد، فیلمی که در رایانه خود میبنید ابتدا از هارد کپی برداری شده و به رم میرود و شما در آن جا فیلم را میبینید، اگر فیلم شما حجمش آن قدر زیاد باشد که در رم شما جای نگیرد فیلم اجرا نمیشود و یا اگر بازی باشد  که برای اجرا به میزان بیشتری حافظه نسبت به رم شما نیاز دارد آن بازی اجرا نمیشود، بر خلاف حافظه های هارد، کنترل حافظه های رم  در دست شما نیست و این حافظه ها هنگامی که از برق جدا میشوند تمام اطلاعات خود را برای همیشه از دست میدهند و برای همین است که اگر برنامه یا بازی را ذخیره نکنید و برق برود بازی از اول مرحله می آید.

رم کامپیوتر   حافظه بعدی حافظه های سخت یاآنالوگ (دیسک های سیدی و دیویدی) هستند که برای ذخیره کردن اطلاعات بر روی آن ها باید از عمل کرد رایت"write" استفاده کرد، دراین نوع ذخیره کردن بر روی حافظه سوراخ هایی که با چشم قابل دیدن هستند توسط لیزر یا... ایجاد میشود و چون بر روی آنها سوراخ ایجاد میشود دیگر اطلاعات آن قابل حذف کردن نیست این نوع حافظه ها زیرگروه حافظه های جانبی هستند، حافظه های جانبی برای انتفال اطلاعات مورد نظر به کارمیروند و به برق برای ماندگاری اطلاعات نیاز ندارند البته حافظه های هارد زیرگروه این حافظه ها نمیشوند زیرا برای انتقال اطلاعات از رایانه ای به رایانه دیگر از هارد نمیتوان استفاده کرد.
    حافظه بعدی حافظه های دیجیتالی هستند این نوع حافظه ها زیرگروه حافظه های جانبی اند در این نوع حافظه ها که حجم فیزیکی بسیار کمی نسبت به انواع حافظه گرفته میشود اطلاعات هم ثبت و هم حذف میشوند و اگر اطلاعاتی در این نوع حافظه ها حذف شود برای همیشه حذف شده است. و چون این نوع حافظه ها جانبی اند و قابل انتقال اند و با این که حذف اطلاعات از آن برای همیشه است و همچنین حجم فیزیکی کمی هم دارند یکی از بهترین و پرکاربردترین حافظه ها شناخته میشوند اما ناامن ترین حافظه ها هستند از این حافظه ها یو اس بی را میتوان نام برد.

تاریخچه ی حافظه های جانبی (منتقل شونده ،سیار یا جیبی)
   اولین حافظه ها حداکثر 30 بایت در خود جای میدادند این حافظه ها که شامل کارتی بزرگ (که تقریباً 30 در 15 سانتی متر)هستند با 30 سوراخ که بر خود دارند اطلاعات را ذخیره میکنند این حافظه ها جانبی و آنالوگ هستند و همان طور که میدانید حافظه های آنالوگ تنها اطلاعات بر روی آنها ثبت میشود و قابل حذف کردن نیست. خوب است بدانید که در 30 بایت امروزه حتی یک عکس هم جای نمیگیرد.
   سپس بعد از این حافظه ها ،فلاپی ها آمدند، فلاپی ها تقریباً 700 کیلو بایت درخود جای میدادند یعنی تقریباً 700000 بایت ، این حافظه ها با این که حجم فیزیکی کمتری داشتند ولی بایت بیشتری نسبت به حافظه های کارتی در خود جای میدادند. حجم فیزیکی این فلاپی ها تقریبا 10در9 سانتی متر است این حافظه ها جزء حافظه های هارد به شمار میرود ولی استثناً جانبی است بنابراین اطلاعات برروی این حافظه ها هم حذف وهم ثبت میشود. برروی این حافظه ها حداکثر سه عکس کم کیفیت امروزی جای میگیرد.

فلاپی    بعد از فلاپی ها سیدی ها آمدند این دیسک ها انقلابی بزرگ در حافظه انجام دادند که هنوز کاربرد دارند این حافظه ها تقریباً 700 مگابایت درخود جای میدهند یعنی تقریباً 700000000 بایت. حجم فیزیکی ای حافظه ها که دایره ای شکل اند، پهنایی به اندازه ی 1میلی متر و قطری به اندازه ی 12 سانتی متر دارند، این حافظه ها جزء حافظه های آنالوگ و جانبی اند بنابراین اطلاعات برروی این حافظه ها تنها ثبت شده و قابل حذف کردن نیستند. برروی این حافظه ها صدا و فیلم و عکس ثبت میشود، حدود 350 عکس باکیفیت متوسط یا یک فیلم 30 دقیقه ای با کیفیت پایین یا تقریبا 35 فایل صوتی کوتاه جای میگیرد.

CD"سیدی    در همین زمان بود که حافظه های دیجیتالی وارد شدند البته رم های موبایل وارد شده بودند ولی یو اس بی ها بعد ها با حجم بایتی بسیار چشم گیری نسبت به حجم  فیزیکی خود آمدند، یک یو اس بی امروزه با حجم فیزیکی 5در2 سانتی متر باحجم 64 گیگا بایت در بازار ارائه میشود یعنی تقریباً 64000000000 بایت، البته یو اس بی ها حجم های بایتی متفاوتی دارند مثلاً 2Gb,4Gb,8Gb,16Gb,32Gb


رَم موبایلیو اس بی(USB یا فِِلَش)    سپس دیویدی ها آمدند که با همان حجم فیزیکی سیدی ها ولی به اندازه ی تقریبی 5 گیگا بایت یعنی تقریباً 5000000000 بایت را در خود جای میدهند البته خود این دیویدی ها دو شکل اند، دیویدی های5 که 5گیگا بایتی اند و دیویدی های 9 که 9گیگا بایت اند این حافظه ها آنالوگ هستند و تقریبا دو فیلم سینمایی کامل با کیفیت متوسط و یا تمام عکس هایی که در عمرتان گرفته اید ویا تعداد زیادی فایل صوتی را میتوانید در دیویدی ها ثبت کنید.

DVD دیویدی   
   و بعد از سیدی ها و دیویدی ها دیسک های بُلو رِی آمدند که حجم فیزیکی این دیسک ها همانند دیویدی ها وسیدی ها میباشد ولی حجم بایتی این دیسک ها تقریبا 40 گیگا بایت است و جزء حافظه های جانبی و آنالوگ هستند.

دیسک بلوری
  پس از این حافظه ها تا کنون حافظه های دیجیتالی هرلحظه درحال پیشرفت هستندو تا به حال حتی به یک ترا بایت(یعنی 1024 گیگابایت) هم رسیده است.


 

ارسال شده توسط مهدی جیم در ساعت 3:16 | تعداد بازدید : 290 | نظرات (0)
عناوین آخرین مطالب ارسالی